Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej

   Adwentowe Lectio Divina

              Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej

Lectio

Przeczytaj powoli i uważnie jedno zdanie z kazania na Górze: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8). Staraj nasycać tymi słowami!

Meditatio

a/ Popatrz, jaki dziwny jest świat. Z jednej strony bardzo ceni coś, co jest czyste (czyste środowisko, czyste powietrze, czysta wełna, czyste ulice), a z drugiej tak wykpił czystość jako wartość ludzkiego życia (czystość seksualna, czystość języka, czystość obyczajów). Ludzie się często wstydzą, że żyją w czystości, bo postrzegani są jakby byli jakimiś dinozaurami, wybudzonymi z długiego letargu. Już dawno powinni wyginąć, a nie wiadomo, dlaczego jeszcze żyją!

b/ Pomyśl o sobie. Czy jesteś człowiekiem czystego serca? Czy jesteś człowiekiem czystego życia? Co jest w Tobie, co dominuje, co Cię wypełnia, za czym gonisz, czemu się dajesz prowadzić? Nie chodzi tylko o seks (to też), chodzi o całość. Jakie zasadniczo jest Twoje życie? Czyste czy zbrukane?

c/ Medytowane zdanie odnosi się do Maryi (dzisiaj święto Jej czystości) i do wszystkich ludzi świętych. Czy też do Ciebie? Jeśli czystego serca będą oglądać Boga, to ci brudnego serca kogo? Diabła?

Oratio

Odmów spokojnie i uważnie tę modlitwę św. Bernarda:

Maryjo, obyśmy prze Ciebie mieli dostęp do Twego Syna!

O Ty, która miałaś szczęście znaleźć łaskę

By zrodzić nam życie i zbawienie!

Niech Ten, którego Bóg nam dał przez Ciebie,

Przyjmie nas także przez Ciebie.

Niech Twoja świętość usprawiedliwi przed Nim

Winę naszego zepsucia,

A Twoja pokora, która urzeka oczy Boga,

Niech sprawi, żeby wybaczył nam naszą próżność.

Niech Twoja niezmierna miłość

Przykrywa mnogość naszych grzechów,

A Twoja chwalebna płodność

Niech i nas uczyni płodnymi w dobre dzieła

O Nasza Pani, nasza Obrończyni!

Pojednaj nas z Twoim Synem,

Poleć nas i przedstaw nas Jemu

Błogosławiona Dziewico

Przez łaskę, którą znalazłaś u Boga,

Przez przywileje, któreś otrzymała,

Przez miłosierdzie, którego jesteś Matką,

Spraw, żeby Jezus, Twój Syn i nasz Pan,

Dał nam kiedyś uczestniczyć z Tobą

W chwale i szczęśliwości wiecznej. Amen.

Contemplatio

Wtul się w Maryję. Powtarzaj te dwa słowa, którymi Maryję nazwał Bóg, przez pośrednictwo Anioła: Pełna łaski. Patrząc na ikonę Maryi, lub jakiś Jej wizerunek – powtarzaj te słowa.

Actio

Jeśli ludzie czystego serca będą oglądać Boga, to także Ci, co oglądają Boga, staną się bardziej czyści. Postaraj się dzisiaj znaleźć chwilę na adorację Najświętszego Sakramentu. Jeśli to możliwe, pójdź na mszę św. (lub przynajmniej uczestnicz w niej poprzez media) i ofiaruj przyjętą komunię św. w intencji: o czystość własnego życia i życia tych, co wokół Ciebie. Odmów też w tej intencji Różaniec.