Ukrzyżowany uczy nas cierpliwości

Arcybiskup koadiutor przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej. Wcześniej na kalwaryjskim wzgórzu w Piekarach uczestniczył w inscenizacji Misterium Niedzieli Palmowej.

W homilii abp Galbas zachęcił wiernych, aby słuchając i rozważając mękę Chrystusa pytali siebie, czego mogą dzisiaj nauczyć się do cierpiącego Mistrza z Nazaretu. – Warto pomyśleć o tym, czego my osobiście potrzebujemy, kiedy patrzymy na Chrystusa cierpiącego, umęczonego i zabitego – zaproponował na początku.

Wyznał, że sam, słuchając opisu męki, uczy się od Chrystusa przede wszystkim  cierpliwości. – Zauważyliście zapewne, że Chrystus podczas opisu męki powiedział najmniej. Wszyscy inni mówili i decydowali. On stał w cichym spokoju, a jeśli się już odezwał, to tylko po to, aby kogoś pocieszyć albo żeby się pomodlić – podkreślił.

Przypomniał wiernym, że cierpliwość jest wytrzymałością w przeciwnościach. – Cierpliwość nie jest nam potrzebna, gdy spotyka nas coś przyjemnego czy łatwego. Cierpliwości potrzebujemy wtedy, gdy spotyka nas coś trudnego i właśnie wtedy pomaga nam wytrwać i nie poddawać się – tłumaczył. Nawiązał do hymnu o miłości z listu św. Pawła do Koryntian, w którym autor, opisując miłość, wskazał że miłość jest przede wszystkim cierpliwa. – Zanim św. Paweł napisał, że miłość jest łaskawa, że nie szuka swego, że wszystko przetrzyma, rozpoczął od podkreślenia, że miłość jest cierpliwa – powiedział. – Jak oblejemy egzamin z cierpliwości, to oblewamy egzamin z miłości – dodał abp Galbas.

Arcybiskup koadiutor przytoczył słowa koptyjskiego teologa Adela Bestavrosa: „Cierpliwość wobec innych jest miłością, cierpliwość wobec siebie samego jest nadzieją, cierpliwość wobec Boga jest wiarą”.

– Można stracić cierpliwość wobec Boga, kiedy przykładowo trudno jest pogodzić się z cierpieniem niewinnych – powiedział, przywołując pojawiające się w przestrzeni medialnej obrazy okrucieństwa trwającej wojny w Ukrainie. – Tak łatwo w konfrontacji z cierpieniem niewinnych stracić cierpliwość wobec Boga – powiedział, dodając za papieżem Benedyktem XVI, że „cierpimy my ludzie niecierpliwi z powodu cierpliwości Boga”.

Abp Galbas wskazał także, że brak cierpliwości w relacji do drugiego człowieka może zrujnować jego całe życie, podobnie, jak brak cierpliwości do samego siebie, może wpłynąć na utwierdzenie się w błędnej ocenie swojego życia.

Zachęcił do odważnego uczestniczenie w męce Chrystusa. – Dobrze jest stanąć sobie przy siódmej stacji drogi krzyżowej. Jest ona pośrodku. Daleko od początku i daleko od końca. Warto patrzeć na Jezusa, który się podnosi i idzie dalej i go naśladować. Patrzmy na mękę Chrystusa, uczmy się od niego cierpliwości i dziękujmy mu za jego cierpliwość – podsumował.

XTOM

źródło: https://katowice.gosc.pl/doc/7462700.Abp-Galbas-w-Piekarach-Sl-Ukrzyzowany-uczy-nas-cierpliwosci