Sobota I tygodnia Adwentu

   Adwentowe Lectio Divina

                            Sobota I tygodnia Adwentu

Lectio

Przeczytaj powoli i uważnie tekst Mt 9, 35- 10,1.5a.6-8. Staraj się wychwycić możliwie jak najwięcej szczegółów. Przyjrzyj się tej scenie, posłuchaj słów, zadaj sobie pytanie: o czym ten tekst mówi, co jest w nim najistotniejsze?

Meditatio

a/ Medytuj postać Jezusa i Jego hojność. Oto Jezus przychodzi do człowieka z trzema darami: ze Słowem („nauczał”, „głosił”), z czynną miłością („leczył”) oraz z pragnieniem dania człowiekowi pasterza („przywołał swoich uczniów i udzielił im władzy”). Ta hojność Jezusa trwa; nie skończyła się wraz z zakończeniem Jego działalności na ziemi. Dzisiaj jest kontynuowana w Kościele. Kościół, mimo własnych słabości, wciąż głosi, służy i prowadzi ludzi ku wieczności.

b/ Odnajdź siebie w podwójnej roli: tego, który dostaje i tego, który jest zaproszony do dawania. Zobacz co dostałeś od Boga: najpierw życie, wiarę, Słowo Boże, konkretne powołanie, talenty i wiele innych darów. Nazwij je dzisiaj. Szczególnie te, o których zwykle nie pamiętasz. Podziękuj za nie. Zobacz też ludzi, którym możesz pomóc, do których możesz pójść w imieniu Jezusa, aby polepszyć im życie. Przez słowo, wsparcie i konkretny akt miłości.

c/ „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”. Słuchając tych słów, pomyśl, czy one odnoszą się do Ciebie?  Może tylko bierzesz? A może dając, chcesz zapłaty, choć bierzesz za darmo? A może dając nie bierzesz i wtedy dajesz coś, co nie pochodzi od Chrystusa? Pomyśl o tym! To ważne!

Oratio

Módl się dzisiaj pięknymi słowami św. Franciszka z Asyżu:

O Panie, uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju,

abym siał miłość tam, gdzie panuje nienawiść;

wybaczenie tam, gdzie panuje krzywda;

jedność tam, gdzie panuje zwątpienie;

nadzieję tam, gdzie panuje rozpacz;

światło tam, gdzie panuje mrok;

radość tam, gdzie panuje smutek.

Spraw abym mógł,

nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać;

nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć;

ie tyle szukać miłości, co kochać;

albowiem dając, otrzymujemy;

wybaczając, zyskujemy przebaczenie,

a umierając, rodzimy się do wiecznego życia.

Przez Chrystusa Pana naszego.

Amen.

Contemplatio

Dzisiaj, w pierwszą sobotę miesiąca – w dniu poświęconym szczególnie Niepokalanej – uwielbiaj, wraz z Maryją, hojność Boga. Możesz odmówić modlitwę Magnificat (Łk, 1,46-55).

  Actio

Ofiaruj dzisiejszy dzień tym, „którzy poginęli”. Pomyśl o jakiejś osobie niewierzącej, albo o kimś, kto odszedł z Kościoła. Ofiaruj za tę osobę Twoje modlitwy, jakieś konkretne wyrzeczenie, a może zadzwoń do tej osoby, spotkaj się z nią. Darmo otrzymujesz, darmo daj!