II Niedziela Adwentu

   Adwentowe Lectio Divina

                                    II Niedziela Adwentu

Lectio

Przeczytaj powoli i uważnie tekst Mk 1, 1-8. Staraj się wychwycić możliwie jak najwięcej szczegółów. Przyjrzyj się postaci Jana, posłuchaj słów, zadaj sobie pytanie: o czym ten tekst mówi, co jest w nim najistotniejsze?

Meditatio

a/ Oto Jan Chrzciciel – dziwny człowiek, dziwnie ubrany, dziwnie się odżywiający, trochę stroniący od ludzi, wypowiada mocne słowa o nawróceniu, o prostowaniu życiowych ścieżek, a jednak tłumy ciągną do niego, poruszeni prawdą jego słów. Medytuj tę postać. Wyobraź sobie Jana: jak wyglądał, wsłuchaj się w jego słowa, dołącz do grona tych, którzy przychodzą, aby go słuchać.

b/ Zwróć uwagę na pokorę Jana. Uważano go za Mesjasza, mógł spokojnie zrobić karierę kosztem Jezusa, mógł dać tylko mały sygnał, że jest Mesjaszem, a tłumy by to przyjęły, a Jan mówi: „Idzie za Mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby schyliwszy się, rozwiązać rzemyk u Jego sandałów”. Rozwiązywanie rzemyka u sandałów było czynnością, którą wykonywał sługa. Popatrz jak bardzo Jan jest zadowolony z miejsca, które zajmuje: nie zazdrości, nie manipuluje, nie kombinuje. Jest całkowicie wolny i całkowicie pokorny.

c/ A teraz rozważ zdanie, które jest esencją nauczania Jana: „Przygotujcie drogę Panu, prostujcie dla Niego ścieżki”. Przyjmij je osobiście: prostuj drogę! Co jest dzisiaj najbardziej w Twoim życiu zawiłe, pokrętne, wyboiste, nierówne? Co jest wertepem?

Oratio

Wszechmogący i wieczny Boże, spraw aby troski doczesne nie przeszkadzały nam w dążeniu na spotkanie z twoim Synem, lecz niech nadprzyrodzona mądrość kształtuje nasze czyny i doprowadzi nas do zjednoczenia z Chrystusem, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen

(modlitwa mszalna z II Niedzieli Adwentu)

Contemplatio

Jan mówił o Jezusie, że będzie chrzcił Duchem Świętym. To się stało w dniu Twojego bierzmowania. Uwielbiaj obecność Ducha Świętego w Tobie, słowami starożytnej modlitwy:

Duchu Przenajświętszy

Kocham Cię z całej duszy mojej

I uwielbiam Cię

Oświecaj mnie

Wzmacniaj mnie

Kieruj mną

Pocieszaj mnie

I prowadź mnie

Obiecuję poddać się wszystkiemu

Co mnie spotka z Twojej woli.

Obiecuję przyjąć wszystko,

Co pragniesz, aby mnie spotkało.

Duchu Przenajświętszy,

Obdarz świat cały i mnie

Swoim pokojem.

Amen

Actio

Wyjdź dzisiaj na pustynię. Nie będzie to pustynia Judzka, ale pustynia twojego serca. Zafunduj sobie parę minut ciszy, może pół godziny; wyłącz telewizor i komputer, wycisz komórkę, możesz posłuchać delikatnej muzyki. Albo wyjdź na spacer w samotności, popatrz na świat wokół, pobądź trochę na osobności. Przynajmniej parę minut! To Ci dobrze zrobi!