24 grudnia

Adwentowe Lectio Divina

                                               24 grudnia

Lectio

Przeczytaj uważnie i rozważ tekst Łk 1, 67-79. Pozwól, aby dotarła do Ciebie radość tej pieśni! Nasycaj się nią!

Meditatio

a/ I tak dotarliśmy do samego końca Adwentu. Jutro Boże Narodzenie. Pięknie charakter dzisiejszego dnia oddaje pieśń Zachariasza. Oto stary człowiek odchodzący już z tej ziemi, wychwala Jutrzenkę, Proroka, który już się pojawił, swojego syna – Jana oraz – co ważniejsze – wychwala „Słońce Wschodzące z wysoka, by zajaśnieć tym, co w mroku i cieniu śmierci mieszkają, aby nasze kroki zwrócić na drogę pokoju”. Tym Słońcem jest sam Chrystus Pan. Pomyśl o tym, co w Twoim życiu się bezpowrotnie skończyło, ale też i o tym, co się zaczyna. O tym, co dopiero wschodzi, napełniając Twoje życie nadzieją.

b/ Pomódl się dzisiaj za tych co „mieszkają w cieniu śmierci”, za wszystkich których ta Wigilia zastanie na frontach rozmaitych walk (fizycznych, psychicznych i duchowych), zwłaszcza zaś za tych, którzy zdają się te walki przegrywać, nad którymi śmierć chce powoli przejmować kontrolę, coraz bardziej rozszerzając swój cień. Za wszystkich, którzy nie dają już rady w tej nieszczęsnej pandemii, którzy mają już dość. Którzy nie wytrzymują, albo boją się, że nie wytrzymają…

c/ Ten kantyk to pieśń poranna. Kościół odmawia ją każdego dnia przy Jutrzni, w porze wschodu słońca. Jak zaczynasz każdy kolejny dzień swego życia? Modlitwą? Choćby małym znakiem krzyża? A może od razu porannym pośpiechem?

Oratio:

Módl się dzisiaj słowami Nowenny do Dzieciątka Jezus – dzień dziewiąty. Potem odmów litanię do Najświętszej Maryi Panny.

Dzieciątko Jezus, Panie nasz i Zbawicielu, Ty przez swoje narodzenie z Dziewicy, jako Człowiek i Bóg zarazem, posiadałeś Serce pełne miłości. Owinięty w pieluszki i złożony w żłobie ukazałeś nam zbawczą miłość swojego Serca. Uwielbiamy Boskie Serce Twoje, które od pierwszej chwili swego istnienia płonie miłością do nas, grzesznych ludzi. Dla naszego zbawienia ofiarowałeś się Jezu na wszystkie niedogodności życia ziemskiego, na cierpienia i męczeńską śmierć. Rozpal w naszych sercach wdzięczną miłość ku Tobie. Króluj w nich niepodzielnie. Daj nam także uczestniczyć w Twoich błogosławieństwach teraz i w wieczności. Amen

Contemplatio

W ostatni dzień Adwentu, uwielbiaj Boga słowami ostatniego psalmu – 150:

Alleluja.
Chwalcie Boga w Jego świątyni,
chwalcie Go na wyniosłym Jego nieboskłonie!
Chwalcie Go za potężne Jego czyny,
chwalcie Go za wielką Jego potęgę!
Chwalcie Go dźwiękiem rogu,
chwalcie Go na harfie i cytrze!
Chwalcie Go bębnem i tańcem,
chwalcie Go na strunach i flecie!
Chwalcie Go na cymbałach dźwięcznych,
chwalcie Go na cymbałach brzęczących:
Wszystko, co żyje, niech chwali Pana!
Alleluja.

Actio

Przygotuj wieczerzą wigilijną.

******************

Błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego oraz pokory i posłuszeństwa w przyjmowaniu Słowa Bożego w każdym dniu Nowego – 2021 – Roku. 

Dzięki za adwentowe bycie razem

Bp Adrian J. Galbas SAC