17 grudnia

 Adwentowe Lectio Divina

                                               17 grudnia

Lectio

Przeczytaj uważnie i rozważ tekst Mt 1, 1-17. O czym on mówi? Co z niego rozumiesz?

 Meditatio

a/ Rozpoczynamy dzisiaj drugi etap Adwentu, bezpośrednio już przygotowujący nas do świąt Bożego Narodzenia. Każdego dnia liturgia pozwoli nam śledzić wydarzenia poprzedzające Noc Betlejemską. Dzisiaj Słowo Boże przedstawia nam genealogię Jezusa. Opis ten może wydawać się dość nużący. Ktoś synem kogoś, czyjś syn czyimś ojcem. Imiona trudne do wymówienia, jeszcze trudniejsze do zapamiętania. Dlaczego Kościół czyta nam tę litanię? Powodów jest wiele. Jeden z nich może być dla nas szczególnie ważny: chodzi o to, byśmy zobaczyli, że w genealogii Jezusa jest mnóstwo bohaterów, ludzi wielkich (Abraham, Izaak, Jakub Józef i inni) ale są także grzesznicy i grzesznice. Wielu ludzi małych, słabych i grzesznych. Wielu ludzi, którzy się nie sprawdzili, którzy źle zrealizowali swoje powołanie. Ludzka historia Jezusa, w której są blaski i cienie. Jak napisał papież Franciszek: człowiek jest mieszaniną światłą i ciemności. Taka jest i nasza historia. Ogniwa, z których jesteśmy dumni i takie, których się wstydzimy. Z jednych i drugich coś mamy. Po nich przyszliśmy my! Jezus to rozumie, Jezus się z nami, także w dźwiganiu naszej historii konkretnie solidaryzuje. Razem z nami się cieszy i razem z nami cierpi.

b/Słuchając rodowodu  Jezusa, myśl o swoich przodkach. O tych najbliższych: rodzicach, dziadkach, pradziadkach, ale i o tych wcześniejszych. Czy ich znasz? Czy znasz historię swojego rodu? Swoją historię? Jak ktoś nie wie skąd jest, trudniej mu poznać to dokąd idzie. Jak nie wiadomo jakie jest źródło, nie wiadomo też gdzie jest ujście, dokąd to wszystko zmierza. Dokąd zmierza życie, dokąd chcę, żeby zmierzało? Którzy Twoi przodkowie budzą w Tobie ciekawość? Kogo się boisz? Kogo się wstydzisz? Kogo podziwiasz? Do kogo i w czym jesteś najbardziej podobny? Do kogo chciałbyś  być podobny? Od kogo się różnisz? Od kogo chciałbyś się różnić?

c/ Pomyśl też z uradowaniem, że Twoja trudna przeszłość ma wpływ na Twoją teraźniejszość, ale teraźniejszości nie determinuje. Nie jesteś skazany na powtarzanie błędów twoich przodków. Możesz żyć inaczej. Uświadomienie sobie tego i zdolność do przyjęcia tego, jest często długim procesem, ale jest warunkiem dojrzałego i szczęśliwego życia. Nie jesteś klonem swoich rodziców (choćby oni chcieli Cię sklonować), ale i Twoi następcy (dzieci i wnuki) też nie są twoimi klonami. Nie oczekuj tego od nich!

d/ Pomyśl wreszcie o konkretnej historii twego życia. O latach które minęły od dnia twoich narodzin do dzisiaj. Przypomnij sobie jakieś szczególne wydarzenie, które miało wpływ na twoje życie, które Twoje życie w znacznym stopniu  do dzisiaj określa. Jaki jest teraz twój stosunek do tego zdarzenia? Co o nim myślisz?

Oratio:

Módl się dzisiaj słowami  Nowenny do Dzieciątka Jezus – dzień drugi. Po jej odmówieniu, zmów przynajmniej jedną dziesiątkę różańca, albo litanię do Dzieciątka Jezus:

Najświętsza Panno Maryjo, Matko Niepokalana, Ty pierwsza oddałaś hołd Dzieciątku Bożemu, Matko pięknej miłości, naucz nas miłować i wielbić Twojego Syna, a Pana naszego Jezusa Chrystusa. Uproś nam łaskę rozważania w sercu tych tajemnic, które w szczególny sposób stały się Twoim udziałem.

Dzieciątko Jezus, razem z Twoją Niepokalaną Matką uwielbiamy Cię i miłujemy jako naszego obiecanego Boskiego Zbawiciela.

Contemplatio

Wypowiadaj w sercu to słowa psalmu 139:

Przenikasz i znasz mnie, Panie,
Ty wiesz, kiedy siedzę i wstaję.
Z daleka spostrzegasz moje myśli,
przyglądasz się, jak spoczywam i chodzę,
i znasz moje wszystkie drogi.

Ty bowiem stworzyłeś moje wnętrze
i utkałeś mnie w łonie mej matki.
Sławię Cię, żeś mnie tak cudownie stworzył,
godne podziwu są Twoje dzieła.

I duszę moją znasz do głębi.
Nie tajna Ci istota,
kiedy w ukryciu nabierałem kształtów,
utkany we wnętrzu ziemi.

Actio

Spotkaj się dzisiaj z twoimi rodzicami. Jeśli żyją na ziemi odwiedź ich lub zatelefonuj, napisz sms lub pocztówkę. Jeśli odeszli do Pana – idź na cmentarz, albo pomódl się za nich. Pomyśl o nich!